پنجره upvc | آنچه باید در مورد پنجره upvc بدانید

پنجره upvc | آنچه باید در مورد پنجره upvc بدانید

آشنایی با مزایای استفاده از پنجره UPVC

پنجره upvc نسل جدیدی از انواع پنجره است که دارای قابلیت ها و مزایای فراوانی است. از لحاظ امنیت، عایق صدا و گرما وسرما از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. همچنین این پنجره های دو جداره به دلیل دارا بودن مکانیزم خاص باز و بسته شدن، می تواند یک مانع مهم در جلوگیری از ورود حشرات، آلاینده های شیمیایی و گرد و خاک محسوب شود.

در این مقاله مدل های متنوعی از پنجره UPVC را معرفی کرده و مزایا و ویژگی های این پنجره های دو جداره را بیان می کنیم.

پنجره upvc

 

نوع طراحی و متریال در پنجره UPVC دو جداره

در فرآیند ساخت و تولید پنجره های دو جداره باید از طراحانی آگاه و حرفه ای استفاده نمود. کار طراحی این نوع پنجره ها باید به گونه ای باشد که بتوان با متریال و مواد یکسان، پنجره هایی با کارایی بالا تولید کرد.
برای ساخت پنجره های دوجداره باید از متریال اورجینال استفاده نمود؛ تا پنجره دارای قابلیت ها و ویژگی های منحصربفردی باشند.
بطور کلی برای ساخت پنجره های UPVC از یراق آلات، گالوانیزه، شیشه های اورجینال و پروفیل UPVC استفاده می شود. کاربرد این مواد در ساخت و طراحی پنجره ها سبب بالا رفتن کیفیت و طول عمر مفید آن ها می گردد.

ویژگی های پنجره UPVC

پنجره یو پی وی سی در مقایسه با انواع دیگر پنجرها دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصربفرد است. ضد آب بود پنجره UPVC، ضد اشتعال بودن، بی نیاز از رنگ، قابل شستشو، مقاوم در برابر نور آفتاب و حرارت ، قابلیت عایق سرما و گرما بودن، عایق صدا، قابلیت جلوگیری از ورود حشرات و راحتی در نصب و تعویض از جمله ویژگی های مهم پنجره های یوپی وی سی می باشد.

1.قابلیت ضد آب : پنجره های UPVC در برابر آب و رطوبت مقاوم بوده و با تغییرات آب و هوایی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود.

2. عایق گرما و سرما : این نوع پنجره های دو جداره در هدر رفتن گرما و سرما در فصول مختلف جلوگیری می کند. بنابراین جهت صرفه جویی در انرژی می تواند بسیار کارآمد باشد.

3.عایق صدا : استفاده از این پنجره ها در مکان های شلوغ بسیار مفید است. زیرا پنجره دو جداره UPVC در مقابل صدا ها و آلودگی های صوتی عایق می باشد.

4.ضد اشتعال : پنجره های UPVC در مقایسه با پنجره های معمولی مقاومت خوبی در مقابل حریق، پوسیدگی، زنگ زدگی و ضربه های شدید دارند.

5.مانع ورود حشرات : پنجره یو پی وی سی به دلیل ساختار متفاوت و مکانیزم باز و بسته شدن خاصی که دارد، مانع خوبی در مقابل ورود حشرات و گرد و خاک به داخل منزل می باشد.

6.نصب و تعویض : پنجره های دو جداره مراحل نصب و تعویض آسانی دارد. بطوری که هنگام تعویض پنجره قدیمی با این نوع پنجره ها فضای نصب تخریب نمی شود.

مزایای استفاده از پنجره pvc و upvc

 

upvc door and window installation

در حال حاضر از پلیمرهای pvc و upvc در ساخت قاب پنچره بهره می برند. موادی که در ساختمان pvc نسبت به مواد upvc دارای سختی بیشتری بوده و می توانند دمای کمتری را تحمل کنند.
• پنجره های pvc و upvc قابل شستشو هستند.
• به کاهش مصرف انرژی کمک زیادی می کنند.
• در رنگ های متنوع تولید می شوند.
• عايق صدا، حرارت و الكتريسيته هستند.
• ضد اشتعال و ضد حريق هستند.

الف-پنجره يو پی وی سی(upvc) ثابت پایه اصلی در انواع طرح های ترکیبی

از مناسب ترین و پر کاربردترین انواع پنجره دو جداره upvc، می توان از نوع ثابت این پنجره نام برد. زیرا در ساخت این پنجره از تمامی مدل های ترکیبی استفاده می شود. همچنین به دلیل ثابت بودن آن در نواحی نور ده به صورت دیواره نیز کاربرد دارد.

در ساخت پنجره upvc ثابت از یراق آلات استفاده نشده و دارای قدرت بیشتری در کاهش آلودگی صوتی دارد. مزیت دیگر میزان دیدی و فضایی که بدون مزاحمت قاب در پنجره های دو جداره ثابت ایجاد می کند. همچنین به دلیل فیکس بودن (fixed) پنجره ثابت دو جداره، عایقی در برابر گرد و خاک، سرما و گرما می باشد.

1.پنجره يو پی وی سی ثابت در ترکیب تک حالته

یکی از انواع پنجره های دو جداره upvc ، پنجره میانی ثابت است. در این نوع پنجره، دو پنجره جداره upvc تک حالته از طرفین باز شو هستند. این طرح از پنجره دو جداره یو پی وی سی به غلت سادگی در طراحی، کاربرد بیشتر و متداول تری دارد.

2. پنجره upvc ثابت در آلاچیق

کاربرد این نوع پنجره یو پی وی سی در بالکن ها، محوطه های گلخانه ای و پاسیوها می باشد. پنجره دو جداره یو پی وی سی ثابت در آلاچیق دارای بالاترین درجه عایق هستند.

3. پنجره يو پی وی سی ثابت در پوشش های سقفی

پنجره های upvc ثابت در پوشش سقف های هم می تواند عایق مناسبی برای رطوبت و گرما باشد و هم اینکه می توان به وسیله این پنجره ها از نور بیشتری بهره برد.

4. پنجره upvc ثابت در لنگه درب های ثابت

پنجره دو جداره درب های بالکنی پنجره upvc تک حالته و لنگه ثابت می باشد. پروفیل مصرفی پنجره ثابت باید کاملا با زاویه ۹۰ درجه به خط افق عمود باشد. زیرا این حالت در ریگلاژ لنگه های متحرک بسیار موثر است.

عدم محدودیت ابعاد در پنجره يو پی وی سی ثابت

این پنجره دو جداره به سه قسمت تقسیم شده است؛ که قسمت میانی آن پنجره یو پی وی سی ثابت و در طرفین دو بازشوی سایبانی و تک حالته می باشد.

ب-.پنجره upvc سايبانی

مکانیزم باز شوی پنجره upvc سایبانی به صورت يك جهت است كه قابليت تغيير جهت بازشو از بالا به پايين و يا از پايين به بالا و همچنين از داخل به بيرون و يا بر عكس را دارد . پنجره upvc سایبانی در توالت و حمام كاربرد فراوانی دارد.

ج-پنجره های یو پی وی سی لمینیت با نمایی چوبی

پنجره های یو پی وی سی ترکیبی دارای مقاومت،چشم انداز ظاهری و امنیت بالایی برخوردارند. این نوع پنجره ها به فضای داخل و خارج منزل زیبایی خاصی می دهد. برای ایجاد زیبایی بیشتر این پنجره ها، ساخت پنجره های دو جداره به شکل چوب و سنتی رونق گرفته است.

در کنار زیبایی چوب، ولی دارای معایبی مانند فاسد شدن چوب در رطوبت و باران، میزان ایمنی و امنیت پایین چوب، آسیب دیدگی در اثر قرار گیری در آفتاب که دچار متورم شدن و از هم گسیختگی چوب می شود.

ولی پنجره های دوجداره یو پی وی سی طرح چوب این مشکلات را ندارند. زیرا این نوع پنجره ها به شکل چوب هستند اما از جنس یو پی وی سی ساخته شده اند. این پنجره های دوجداره بدون تعمیر و با هزینه ای کمتربا استفاده از تکنولوژی لمینیت در upvc امکان پذیر شده است.

اجزای تشکیل دهنده پنجره upvcلمینتی

پنجره های چوبی بسیار شیک و زیبا هستند ولی گفتیم که دارای معایبی است که استفاده از آن سبب بروز مشکلاتی می شود. برای برطرف کردن این معایب و مقاوم سازی پنجره های چوبی، می توان از پنجره های یوپی وی سی دو جداره طرح چوب استفاده کرد.

برای ساخت بدنه پنجره دوجداره طرح چوب باید پروفیل لمینت شده طرح چوب به کاربرده شود. از مهم ترین اجزای پنجره های دو جداره، پروفیل رنگ سفید است؛ که با استفاده از لمینت رنگی یا روکش چوبی می توان طرح و رنگ های متفاوتی را ایجاد کرد.

برای تولید پنجره دوجداره لمینت از یراق آلات براساس سلیقه سفارش دهنده استفاده می شود. شیشه دوجداره یکی دیگر از اجزای پنجره دوجداره لمینت رنگی است؛ که به صورت وکیوم در کارخانه تولید می شوند. در مراحل تولید این پنجره های دو جداره لمینت در آن ها گازی بی اثر تزریق می شود تا کنترل کیفیت به خوبی انجام شود.

اجزای مختلف پنجره یوپی وی سی لمینت

• فریم اصلی ( به عنوان قاب پنجره)
• یراق آلات
• شیشه دوجداره
• نوار درزبند
• تقویت کننده فولادی
• رنگ های طرح چوب :شامل( گردویی، بلوطی، ماهاگونی و نقره ای)

پرمصرف ترین انواع پنجره upvc لمینت شامل پنجره های طرح چوب مانند گردویی، بلوطی، ماهاگونی و در بین رنگ ها نیز نوک مدادی و نقره ای می باشند. یکی از مهم ترین مزیت های لمینت کردن پروفیل یوپی وی سی این است، که می توان طرح های متنوعی را روی درب و پنجره های upvcپیاده سازی کرد.

آشنایی با انواع پروفیل پنجره upvc

دو نوع پروفیل رنگی و گالوانیزه وجود دارد؛ که بسته به سیلقه خود می توان یکی از این دو پروفیل را برای ساخت پنجره دو جداره سفارش داد. اما پروفیل رنگی خود دارای تنوع بالایی است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

1.پروفیل رنگی یو پی وی سی

در حالت عادی پروفیل یو پی وی سی به دلیل ذرات موجود در آن اغلب به رنگ سفید است. ولی اکثر تولید کنندگان پروفیل به خاطر برطرف کردن نیاز مشتریان مختلف و جلب رضایت آن ها، به سمت تولید پروفیل رنگی در طرح و رنگ های گوناگون رفته اند. پروفیل های رنگی خود به به چند دسته مختلف تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند.

الف)پروفیل های کو اکسترودر:
برای تولید پروفیل های کو اکسترودر، مواد بازیافتی و ضایعات موجود در پروفیل به وسیله دستگاه اکسترودر تولید می شود. سپس بوسیله یک اکسترودر کوچک تر سفید یا رنگی می شود.

ب)پروفیل های لمینت یا روکش شده:
برای ساخت این نوع پروفیل ها از روکش هایی با طرح ها و رنگ های متنوع و مختلف استفاده می شود. این روکش ها روی پروفیل به وسیله چسب های مختلف چسبانده می شوند. بنابراین طرح و رنگ پروفیل به شکلی دلخواه تغییر می کند.

ج)پروفیل های رنگی:
برای تولید پروفیل های رنگی، مواد پودری با رنگ دانه ها و یا گرانول های مخصوص به هم می پیوندند و به وسیله اکسترودر تهیه می شود.

د)پروفیل رنگی هات استپ:
برای ساخت پروفیل های رنگی هات استپ، ابتدا پروفیل های رنگی یا سفید تولید می شوند. سپس با استفاده از شابلون می توان آن ها را در رنگ ها و طرح های مختلف ایجاد کرد.

2.پروفیل گالوانیزه و کاربردآن در درب و پنجره های دوجداره یو پی وی سی

علت استفاده از پروفیل های گالوانیزه در ساخت پنجره های دو جداره یوپی وی سی، مقاوم کردن و تقویت این پنجره ها است. کاربرد پروفیل گالوانیزه در ساخت پنجره های upvc سبب جلوگیری از هرز شدن پیچ ها و خرابی بازشوی می شود، همچنین باعث ایجاد مقاومت درب ها و پنجره ها می گردد.
ضخامت پروفیل گالوانیزه معمولا ۱/۲۵ میلیمتر است که بر حسب فشار وارده بر پنجره و همچنین بزرگی پنجره تا ۲ میلیمتر نیز افزایش می یابد.

انواع پنجره از لحاظ مکانیزم باز و بسته شدن

پنجره های یوپی وی سی از نظر نحوه باز و بسته شدن به سه دسته ثابت، ریلی وفولکس واگنی تقسیم می شوند. در ادامه این سه نوع مکانیزم توضیح داده شده است.

1.پنجره upvc نوع ثابت : یکی از پرکاربردترین نوع پنجره دو جداره، پنجره upvc نوع ثابت است. زیرا درساخت این پنجره ها از یراق آلات استفاده نمی شود. مکانیزم باز شدن پنجره upvc به دو شكل افقي و عمودي انجام می شود.

محور افقی و عمودی پنجره با استفاده از یک دستگیره کار می کنند. در پنجره هاي upvc دو لنگه بازشو دید بیشتری ایجاد می شود و محیط بیشتری از اطراف دیده می شود.

2.پنجرهupvc ریلی: پنجره هاي upvcنیز بصورت ریلی ساخته شده اند که در موقع باز و بسته شدن فضای کمی را اشغال می کنند.
اين نسل از پنجره upvc به صورت ريلي هم در بازار وجود دارند كه باعث عدم اشغال فضاي در هنگام باز و بسته شدن مي شوند.

3. پنجره upvc فولكس واگني: درپنجره upvc فولكس واگني، يراق آلات گران تری به کار رفته و بازوي آن ها مانند درب ون است.

هنگام خريد پنجره upvc مناسب چه نکاتی را باید مد نظرداشت؟

برای انتخاب و خرید پنجره های یو پی وی سی باید نکات مهمی را در مورد نوع پروفیل، یراق آلات و شکل ظاهری پنجره و نحوه باز و بسته شدن آن ها مدنظر قرار داد.

1. پروفيل : هنگام خرید پنجره یو پی وی سی باید به نوع و کیفیت پروفیل های پنجره دقت نمود. زيرا پروفيل هاي ارزان قيمت بعد از مدتي تغيير رنگ مي دهند و بعد دچار شكستگي مي شوند.

2.يراق آلات: یراق آلاتی که در ساخت پنجره کاربرد دارند دارای تنوع و شكل هاي مختلف هستند. بنابراین انتخاب یراق آلات به نحوه باز شو پنجره بستگي دارد.

3.اشکال و مدل های پنجره upvc : این پنجره ها در انواع و اشكال مختلف توليد مي شوند. از جمله اشکال مختلف پنجره ها شامل مربع، مستطيل و قوس دار است. دقت کنید كه قیمت و هزينه ساخت پنجره هاي منحني و قوس دار بيشتر از پنجره هاي معمولي است.

4. مکانیزم باز و بسته شدن پنجره: سه مدل مکانیزم بازشوبرای پنجره های یوپی وی سی تغریف می شود. بسته به سلیقه خود می توانید یکی از این سه نو کگانیزم را انتخاب کنید.

محاسبه قیمت آنلاین پنجره UPVC

برای محاسبه قیمت پنجره UPVC باید مواردی مانند میزان پروفیل مصرفی برحسب متر طول و قیمت شیشه دوجداره براساس متر مربع و یراق آلات براساس نوع کاربری باز شو لولایی و کشویی را در نظر گرفت. به کار گیری روش قیمت آنلاین یک راه مناسب جهت تسریع و سهولت در سفارش و خرید است. بنابراین باید در کمترین زمان ممکن اطلاعات فنی و قیمت را در اختیار مشتریان قرار داد.

به دلیل اهمیت کیفیت تولید، کیفیت مواد به کار رفته و ساخت پنجره ها، می توان قیمت های متفاوتی را برای شیشه دوجداره تمام صنعتی، کارگاهی یا دستی اعلام کرد. همچنین برای محاسبه قیمت باید گالوانیزه های داخلی و ضخامت آن ها که در داخل پروفیل UPVC قرار می گیرند را نیز لحاظ کرد.

در ساخت پنجره دو جداره لاستیک های آب بندی به کار می رود، که جنس این لاستیک ها، کیفیت نصب آن ها و خدمات پس از فروش این لاستیک ها می تواند روی قیمت این نوع پنجره ها تاثیر داشته باشد.

جمع بندی بحث پنجره upvc ( یو پی وی سی)

در این مقاله به بررسی انواع مدل های پنجره های یوپی وی سی از جوانب گوناگون پرداخته شد. ویژگی ها و مزایای استفاده از ایننوع پنجره ها بیان شد و کارب

ردهای مختلف پنجره های ثابت UPVC در آلاچیق، محوطه گلخانه، حمام و توالت و مکان های مختلف بیان شد.
در مورد پروفیل های استفاده شده در ساخت پنجره های UPVC گفتیم که دو مدل پروفیل رنگی و گالوانیزه به کار می رود. نوع رنگی آن دارای رنگ ها و طرح های متنوع است و بیشتر برای رضایت مشتری از لحاظ زیبایی پنجره استفاده می شود.

پروفیل گالوانیزه نیز جهت مقاوم سازی پنجره و جلوگیری از هرز شدن پیچ ها کاربرد دارد. پروفیل های رنگی خود به چند دسته شامل، پروفیل های کو اکسترودر، پروفیل های لمینت یا روکش شده و پروفیل رنگی هات استپ تقسیم می شوند.

در این مقاله اشاره شد که سه نوع مکانیزم بازشو در ساخت پنجره های دو جداره یوپی وی سی به کار می رود. این مکانیزم ها، پنجره upvc فولكس واگني، پنجره upvc ریلی و پنجرهupvc ثابت است؛ که نوع ثابت این پنجره دارای محورهای افقی و عمودی است که توسط دستگیره باز و بسته می شوند.

در نهایت در مورد قیمت پنجره upvc گفتیم که به عوامل گوناگونی چون نوع پروفیل، یراق آلات و… بستگی دارد.

 

برچسب ها:

پنجره upvc چیست ، کلاف پنجره upvc ، محاسبه قیمت درب و پنجره upvc ، وزن هر متر مربع پنجره upvc ، دانلود نرم افزار محاسبه قیمت پنجره upvc ، قیمت پنجره معمولی ، پنجره یو پی وی سی کشویی ، عکس درب و پنجره upvc ،پنجره دوجداره چیست ، درب و پنجره دوجداره چیست ، Upvc چیست ، انواع پنجره upvc ، معایب upvc ، یو پی وی سی چیست

دیدگاهتان را بنویسید